Čo všetko patrí do základnej objednávky ochranných pomôcok pre ambulanciu: kompletný prehľad a checklist

Základná objednávka ochranných pomôcok pre ambulanciu nie je definovaná jediným predpisom ani jedným zoznamom. Vzniká ako prienik požiadaviek na osobnú ochranu zamestnancov, hygieny a dezinfekcie a materiálno-technického vybavenia zdravotníckeho zariadenia. Prakticky to znamená, že lekár, sestra alebo manažér nákupu musí pokryť osem kategórií pomôcok, priradiť im správne normy a odhadnúť reálne množstvá na mesiac prevádzky.

Tento prehľad spája legislatívny rámec, normy EN a konkrétne jednotky do jedného objednávkového nástroja. Súčasťou je checklist s orientačnými množstvami a cenami k 15. 10. 2026, diferenciácia podľa typu ambulancie a prehľad najčastejších chýb, ktoré pri objednávke vznikajú.

TL;DR

  • Základ objednávky tvorí prienik NV SR č. 395/2006 Z. z. (OOPP), vyhlášky MZ SR č. 553/2007 Z. z. (hygiena a dezinfekcia) a vyhlášky MZ SR č. 236/2025 Z. z. (materiálno-technické vybavenie, účinná od 22. 9. 2025, prechodné obdobie do 30. 6. 2027).
  • Do objednávky patrí osem kategórií: rukavice, respirátory a rúška, plášte, ochrana očí, dezinfekcia, jednorazový a sterilný materiál, likvidácia odpadu a doplnky.
  • Každá kategória má priradenú normu (EN 455, EN 149, EN 14683, EN 14126, EN 166, EN ISO 374-5) a konkrétny parameter, ktorý sa dá overiť.
  • Spotreba alkoholovej dezinfekcie je merateľný ukazovateľ: európsky medián 34,4 l na 1000 ošetrovacích dní, WHO odporúča minimum 20 l.
  • Medi-Tex pokrýva všetky kategórie na jednom mieste, s certifikáciou CE a EN, hromadnými objednávkami a platbou na faktúru pre zdravotnícke zariadenia.

Základná objednávka ochranných pomôcok pre ambulanciu: čo to je a z čoho vychádza

Základná objednávka ochranných pomôcok pre ambulanciu je praktický nákupný zoznam, ktorý zabezpečí ochranu personálu, hygienu rúk a povrchov a bezpečnú likvidáciu odpadu počas bežnej prevádzky. Neexistuje jeden predpis, ktorý by ju definoval ako celok. Vzniká spojením požiadaviek na osobnú ochranu, hygienu a materiálno-technické vybavenie.

Rámec tvoria tri hlavné predpisy. Nariadenie vlády SR č. 395/2006 Z. z. upravuje poskytovanie a používanie osobných ochranných pracovných prostriedkov. Vyhláška MZ SR č. 553/2007 Z. z. stanovuje požiadavky na prevádzku zdravotníckeho zariadenia z hľadiska ochrany zdravia, vrátane sterilizácie a dezinfekcie. Vyhláška MZ SR č. 236/2025 Z. z. upravuje personálne a materiálno-technické vybavenie vybraných ambulantných zariadení.

Predpis Čo upravuje v kontexte OOPP
NV SR č. 395/2006 Z. z. Poskytovanie a používanie OOPP zamestnávateľom
Vyhláška MZ SR č. 553/2007 Z. z. Hygiena, dezinfekcia, sterilizácia, hygiena rúk podľa WHO
Vyhláška MZ SR č. 236/2025 Z. z. Materiálno-technické vybavenie ambulancií, účinná od 22. 9. 2025
NV SR č. 83/2013 Z. z. Ochrana zamestnancov pred biologickými faktormi

 

Vyhláška č. 236/2025 Z. z. je účinná od 22. 9. 2025 a prechodné obdobie na zosúladenie vybavenia trvá do 30. 6. 2027. Pokrýva všeobecné a špecializované ambulancie, pohotovostné služby, jednodňovú starostlivosť, stacionáre, ADOS, mobilné hospice a tkanivové zariadenia. Priniesla aj flexibilnejšie personálne a priestorové požiadavky, napríklad možnosť zdieľania sestry a prístrojového vybavenia v pomere 1:4.

8 kategórií ochranných pomôcok, ktoré patria do základnej objednávky

Kompletná objednávka pokrýva osem kategórií. Každá má vlastnú normu a parameter, ktorý sa dá pri nákupe overiť. Prehľad všetkých ochranných pomôcok nájdete v jednom katalógu. Nasledujúca tabuľka spája kategóriu s normou, kľúčovým parametrom a praktickou poznámkou.

Kategória Norma Kľúčový parameter Poznámka
Rukavice EN 455, EN ISO 374-5 AQL 1,5, trhacia sila Sterilné pre invazívne výkony
Respirátory a rúška EN 149, EN 14683 FFP2/FFP3, BFE >98 % Rúško typ II/IIR
Plášte a zástery EN 14126, typ 4/5/6 Odolnosť voči biologickým látkam Netkaný PP
Ochrana očí a tváre EN 166 Ochrana proti kvapkám Utesnené okuliare alebo štít
Dezinfekcia EN 1500, EN 12791, EN 14476 Spektrum účinnosti Alkoholová na ruky, virucídna na povrchy
Jednorazový a sterilný materiál ISO 7864, trieda IIa CE 0123 Ihly, striekačky, odberový materiál
Likvidácia odpadu Vyhláška 553/2007 Certifikovaná nádoba Infekčný odpad
Doplnky Podľa produktu Dávkovače, utierky Mydlo, krémy, návleky

Ochranné rukavice (EN 455, EN ISO 374-5)

Rukavice sú najčastejšie objednávanou položkou a zároveň najčastejším zdrojom chýb. Rozhodujúce je rozlíšenie nesterilných a sterilných. Nesterilné vyšetrovacie rukavice pokrývajú bežný kontakt, sterilné chirurgické rukavice sú určené na invazívne výkony. Aktuálnu ponuku ochranných rukavíc tvorí sortiment z latexu, nitrilu a vinylu.

Norma EN 455 definuje štyri časti. EN 455-1 stanovuje tesnosť s akceptovateľnou úrovňou kvality AQL 1,5. EN 455-2 určuje trhaciu silu: nesterilné lekárske rukavice minimálne 6,0 N, sterilné chirurgické minimálne 9,0 N a vinylové nesterilné minimálne 3,6 N. EN 455-3 upravuje biologické hodnotenie a limity prášku. EN 455-4 stanovuje trvanlivosť, zvyčajne päť rokov. Norma EN ISO 374-5 označuje ochranu proti mikroorganizmom, pričom označenie "VIRUS" znamená prechod testom podľa ISO 16604 metóda B.

Na čo si dať pozor: nesterilné rukavice nie sú náhradou sterilných pri invazívnych výkonoch. Pri objednávke overte AQL, trhaciu silu a dátum expirácie.

Respirátory a rúška (EN 149, EN 14683)

Respirátory sa riadia normou EN 149:2001 + A1:2009 a delia sa na triedy FFP1, FFP2 a FFP3. Označenie NR znamená jednorazové použitie, R opakovane použiteľné. Písmeno D označuje prechod testom na dolomitový prach. Chirurgické rúška upravuje EN 14683+AC:2019 s typmi I, II a IIR, pričom typ II a IIR dosahujú bakteriálnu filtračnú účinnosť BFE nad 98 %. Kompletný výber ochranných rúšok zahŕňa chirurgické rúška aj filtračné respirátory.

Na čo si dať pozor: respirátor s výdychovým ventilom nie je vhodný v prostredí s rizikom prenosu infekcie, pretože ventil prepúšťa vydychovaný vzduch bez filtrácie.

Plášte, zástery a odevy 

Ochranné odevy sa klasifikujú podľa EN 14126 pre biologické látky a podľa typu ochrany: typ 4 pre postrek, typ 5 pre pevné častice a typ 6 pre obmedzený postrek. Jednorazový plášť z netkanej textílie je vhodný na bežný kontakt, sterilný chirurgický plášť na zákroky. Materiálom je najčastejšie netkaný polypropylén.

Ochrana očí a tváre 

Norma EN 166 pokrýva ochranu očí a tváre, pričom článok 7.2.4 definuje ochranu proti kvapkám a postreku. Utesnené okuliare chránia pred kvapkami z bočných strán, ochranný štít pokrýva celú tvár. Pri riziku aerosólu je kombinácia respirátora a utesnených okuliarov vhodnejšia než samotné okuliare.

Dezinfekcia rúk a povrchov

Dezinfekcia je merateľná kategória. Alkoholová dezinfekcia rúk sa hodnotí podľa EN 1500 pre hygienickú dezinfekciu a EN 12791 pre chirurgickú dezinfekciu. Virucídne spektrum pokrývajú normy EN 13727, EN 13624 a EN 14476. Kľúčový je model WHO piatich momentov hygieny rúk, ktorý je prevzatý do prílohy vyhlášky č. 553/2007 Z. z.

Spotreba je ukazovateľ compliance. Podľa ECDC (2022–2023, 28 krajín) je európsky medián spotreby alkoholovej dezinfekcie 34,4 l na 1000 ošetrovacích dní, pričom Slovensko dosahuje 18,5 až 21,8 l. WHO odporúča minimum 20 l na 1000 pacientskych dní. Kampaň WHO 2025 pripomína, že rukavice nenahrádzajú hygienu rúk.

Jednorazový a sterilný materiál, ihly, striekačky, odberový materiál

Do tejto kategórie patrí gáza, kompresy, čiapky, návleky na obuv a ruky. Injekčné ihly sa riadia normou ISO 7864, majú označenie CE 0123 a patria do triedy IIa. Striekačky sa rozlišujú podľa typu spoja na Luer a Luer-lock, pričom Luer-lock znižuje riziko uvoľnenia spojenia pri manipulácii. Odberový materiál zahŕňa zberné vrecká na moč, kapilárne pipetky a bezpečnostné extraktory ihiel.

Likvidácia odpadu a doplnky

Likvidácia infekčného odpadu sa riadi vyhláškou č. 553/2007 Z. z. a vyžaduje certifikované nádoby na ostrý a infekčný odpad. Doplnky tvoria dávkovače dezinfekcie a mydla, jednorazové utierky, tekuté mydlo a ochranné krémy na ruky. Tieto položky sa často vynechávajú, hoci patria do bežnej prevádzky.

Checklist základnej objednávky: jednotky, normy a orientačné množstvá

Nasledujúca tabuľka je praktický nástroj na objednanie. Množstvá sú orientačné odhady, nie zákonná norma. Vychádzajú z metodiky 2 až 4 páry rukavíc na pacienta, 1 až 2 rúška na pacienta a 20 l dezinfekcie na 1000 ošetrovacích dní podľa WHO. Ceny sú orientačné k 15. 10. 2026.

Položka Účel Norma Orientačné množstvo / mesiac / pracovník Orientačná cena
Nitrilové/vinylové rukavice (nesterilné) Bariérová ochrana EN 455, EN ISO 374 1–2 balenia (100 ks) 5–7 € / 100 ks
Sterilné chirurgické rukavice Sterilné zákroky EN 455-1,2,3 podľa výkonov (50 párov) 35,90–44,90 € / 50 párov
Chirurgické rúška typ II Ochrana dýchacích ciest EN 14683 typ II 1–2 balenia (50 ks) 3,90–4,20 € / 50 ks
Respirátor FFP2 Zvýšené riziko EN 149 1 balenie (5 ks) 3,50 € / 5 ks
Jednorazový plášť Ochrana odevu Netkaná textília 1 balenie (10 ks) 13,99 € / 10 ks
Chirurgický plášť Zákroky Netkaný PP podľa výkonov (10 ks) 55,90 € / 10 ks
Dezinfekcia rúk Hygiena rúk EN 1500, EN 12791 1–2 × 500 ml 7,97 € / 500 ml
Dezinfekcia povrchov Dezinfekcia plôch EN 14476 1 × 500 ml–1 L od 11,20 €
Injekčné ihly Injekcie a odbery ISO 7864, CE 0123 1 balenie (100 ks) od 3,20 € / 100 ks
Injekčné striekačky Aplikácia a odber Luer / Luer-lock 1 balenie (100 ks) od 7,90 € / 100 ks
Zberné vrecká na moč Odber vzoriek Sterilné, 2 L 1 balenie 10,99 € / ks
Kapilárne pipetky Kapilárny odber Jednorazové 1 balenie (20 ks) 2,50 € / 20 ks

 

Orientačne tak vychádza napríklad 1 až 2 balenia nitrilových rukavíc (100 ks) na mesiac a pracovníka. Frekvencia dopĺňania závisí od počtu pacientov, typu výkonov a sezónnosti. Pri dezinfekcii je vhodné sledovať spotrebu v litroch na 1000 ošetrovacích dní a porovnávať ju s referenčnou hodnotou WHO.

Rozdiely podľa typu ambulancie: kto potrebuje čo

Požiadavky na OOPP sa líšia podľa toho, či ambulancia vykonáva invazívne alebo neinvazívne výkony. Nasledujúca tabuľka sumarizuje kľúčové pomôcky pre jednotlivé typy.

Typ ambulancie Kľúčové pomôcky Poznámka
Všeobecná Nesterilné rukavice, rúška typ II, dezinfekcia Prevažne neinvazívne výkony
Zubná Sterilné rukavice, rúška, ochrana očí, odsávačky Aerosól, zvýšené nároky na ochranu
Gynekologická Sterilné rukavice, sterilný materiál, plášte Invazívne vyšetrenia
Pediatrická Nesterilné rukavice, rúška, dezinfekcia Kontaktný charakter výkonov
Fyzioterapia Nesterilné rukavice, dezinfekcia rúk Prevažne neinvazívne postupy

 

Zubná ambulancia pracuje s aerosólom, preto potrebuje respirátor FFP2 alebo FFP3, ochranu očí a odsávačku. Gynekologická ambulancia vyžaduje sterilné rukavice a sterilný materiál na invazívne vyšetrenia. Fyzioterapia vystačí s nesterilnými rukavicami a dôslednou hygienou rúk. Pri objednávke je preto vhodné vychádzať z konkrétneho spektra výkonov, nie z univerzálneho zoznamu.

Najčastejšie chyby pri objednávke a ako sa im vyhnúť

  • Nesterilné rukavice na invazívne výkony. Dôsledok: nedostatočná sterilita a zvýšené riziko infekcie.
  • Respirátor s výdychovým ventilom v rizikovom prostredí. Dôsledok: nefiltrovaný vydychovaný vzduch a oslabenie ochrany okolia.
  • Chýbajúce nádoby na infekčný odpad. Dôsledok: nesúlad s hygienickými požiadavkami na likvidáciu odpadu.
  • Pomôcky bez CE a zhody s normami. Dôsledok: nevhodnosť na profesionálne použitie v zdravotníctve.
  • Podcenená spotreba dezinfekcie. Dôsledok: nižšia hygiena rúk, keďže Slovensko zaostáva za európskym mediánom.
  • Ignorovanie expirácie. Dôsledok: rukavice po piatich rokoch a sterilné obaly po uplynutí lehoty strácajú deklarované vlastnosti.

Ako nakupovať efektívne: hromadné objednávky, faktúra a doručenie

Medi-Tex je dodávateľ, ktorý pokrýva všetky kategórie základnej objednávky na jednom mieste: rukavice, rúška, plášte, dezinfekciu, ihly, striekačky aj odberový materiál. Produkty spĺňajú príslušné európske normy a certifikácie (CE, EN normy) a sú vhodné pre profesionálne použitie v ambulanciách, zubných ordináciách aj nemocniciach. Prehľad predávaných značiek uľahčuje výber overených výrobcov.

Pre zdravotnícke zariadenia Medi-Tex ponúka hromadné objednávky s množstevnými zľavami a individuálnymi cenovými podmienkami. Pre overených firemných odberateľov a zdravotnícke zariadenia je možná platba na faktúru. Doprava je zadarmo pri objednávkach nad 100 € a 80 % objednávok je odoslaných do 48 hodín od potvrdenia. Zákaznícka podpora je dostupná e-mailom a telefonicky a v prípade potreby zabezpečí aj produkt, ktorý nie je bežne v ponuke. Podrobný postup nákupu nájdete v sekcii častých otázok.

Časté otázky (FAQ)

Aké OOPP musí mať ambulancia? Základ pokrýva osem kategórií: rukavice, respirátory a rúška, plášte, ochranu očí, dezinfekciu, jednorazový a sterilný materiál, nádoby na infekčný odpad a doplnky. Konkrétny rozsah závisí od typu výkonov, ktoré ambulancia vykonáva.

Sú rukavice povinné? Rukavice patria medzi základné OOPP v zdravotníckom prostredí, ich použitie sa riadi typom kontaktu s pacientom. Pri invazívnych výkonoch sú potrebné sterilné rukavice, pri bežnom kontakte nesterilné.

Aký respirátor do ambulancie? Pre bežnú ambulanciu postačuje respirátor FFP2 alebo chirurgické rúško typu II. Pri práci s aerosólom, napríklad v zubnej ambulancii, je vhodný respirátor FFP2 alebo FFP3 bez výdychového ventilu.

Ako často meniť rukavice? Rukavice sa menia medzi jednotlivými pacientmi a pri prechode medzi kontaminovanou a čistou činnosťou. Rukavice nenahrádzajú hygienu rúk, preto po ich zložení nasleduje dezinfekcia rúk.

Čo patrí do základnej objednávky? Do základnej objednávky patria rukavice, rúška a respirátory, plášte, ochrana očí, dezinfekcia rúk a povrchov, jednorazový a sterilný materiál, nádoby na infekčný odpad a prevádzkové doplnky ako dávkovače a utierky.

.
.
.